Kezdőlap » Női Motorosok Világa

Női Motorosok Világa

FB IMG 1734617724777

Az elmúlt pár évben egyre több nő gondolja úgy, hogy a szabadság effajta érzését nem csak a hátsó ülésen kapaszkodva szeretné átélni. Ez igen megosztó véleményeket alkot nem csak motoros berkekben, de a társadalom szemléletében is. Maga a motorozás sokáig a férfiak kiváltsága volt. Erőt, határozottságot, vagány megjelenést kölcsönözve ezzel a teremtés koronáinak. Manapság azonban ez a sztereotípia megdőlni látszik. Azzal, hogy a nők is nyeregbe pattannak, a motoros körök színesebbé, figyelemfelkeltőbbé váltak és a női riderek is kiérdemelték a tiszteletet – nem csak a megjelenésükkel.

Az első női motorosok

A nők jelenléte a motoros társadalomban nem akkora újdonság, még ha sokan így is gondolják. Már az 1900-as évek elején is voltak, akik a fakanalat félre dobva, két keréken hódították meg az utakat. Például Bessie Stringfield – másnéven Miami Motoros Királynője. Az afroamerikai “Motorcycle Queen” az 1930-as években egyedül motorozta végig az Egyesült Államokat, lenyomva ezzel nemcsak a nemi, hanem a faji előítéleteket is.

bessie_stringfield
Női motorosok
Női motoros
Bikergirl

Bessie Stringfield (1911-1993)

Azonban akkoriban ezzel még csak csodálatot tudott kiharcolni magának, túl sok követőt nem. A motorozás még mindig a férfiasság egyik jelképének számított.

Az utóbbi évtizedekben azonban a motoros nők száma folyamatosan növekszik. Hogy mi ennek a magyarázata, azt pontosan senki nem tudja megfogalmazni. Bár legtöbben még mindig csodálva nézik, ha kilóg egy-egy copf a sisak alól, a társadalom szemében mégis egyre elfogadottabb lett ez a fajta kiteljesedés.

Sokan tisztelik Őket bátorságukért és szabadságvágyukért. Számukra a motorozás nemcsak egy hobbi, hanem életstílus, amely önállóságot és erőt sugall, önbizalmat ad és ezáltal teszi teljessé a mindennapokat. Vannak akik inspirálónak veszik, és másokat látva kapnak kedvet bukósisakot húzni. De akadnak azért még mindig olyanok is, akik szerint ez a férfiaknak való és a motorozás „nem nőies” tevékenység…vagy hogy a nők kevésbé tapasztaltak és technikai tudásuk elmarad férfi társaikétól. Az egyik leggyakoribb sztereotípia, hogy a nők kevésbé értenek a motorokhoz, vagy hogy nem olyan ügyesek a vezetésben. Ez azonban távol áll az igazságtól. Sok női motoros nemcsak kiválóan vezet – gondoljunk csak a női motorversenyzőkre – , hanem saját maga végzi a motor karbantartását és javítását is. Ráadásul általában nagyobb hangsúlyt fektetnek a biztonságra és a megfelelő felszerelésre. Ez a hozzáállás pozitív hatással van az egész motoros közösségre, hiszen a felelősségteljes motorozás mindannyiunk érdeke.

női motorosok

A Női Motoros Közösségek Erősödése

Az internet és a social média berobbanásával a női motorosok könnyebben megtalálták egymást, és támogató, hasznos közösségeket hoztak létre. Világszerte számos női motoros klub és esemény létezik, amelyek célja, hogy összekapcsolják azokat, akik azonos szenvedélyüknek hódolnak. Olyan ez mint a horgoló klub, csak itt a motorozás a közös pont.

Magyarországon is találkozhatunk ilyen csoportokkal, például a Moto Girls Hungary, a CSAM Klub és az Angyali Motorosok. Ezek a közösségek nem csak baráti társaságok, hanem egymást segítő platformok is, ahol a tagok megoszthatják az utakon szerzett tapasztalataikat, tanácsokat adhatnak egymásnak, és együtt hódolhatnak a motorozás szenvedélyének. Találkozókat, közös gurulásokat, tréningeket, kirándulásokat szerveznek, és a hideg évszakokban közös beltéri programokkal igyekeznek együtt tartani a kialakult közösségeket.

A Média Szerepe az Elfogadásban

A média jelentős szerepet játszik a motoros nők megítélésének formálásában. Míg korábban ritkán lehetett női motorosokat látni filmekben, reklámokban vagy magazinokban, addig manapság egyre több helyen tűnnek fel, gyakran mint erős, független karakterek. A közösségi médiában pedig sok női motoros vált influencerré, akik példát mutatnak és ösztönöznek másokat. Ez nagyban befolyásolja, hogy a motorozás ne csupán férfiak által dominált tevékenységként éljen a köztudatban, hanem egy mindenki számára nyitott és elérhető legyen.

A világ több pontján végzett – nem brit tudósok által készített – kutatások szerint a női motorosok aránya folyamatosan növekszik. Magyarországon nincsenek pontos statisztikák, de az utakon egyre több nő jelenik meg két keréken, ami jól tükrözi a létszám emelkedését.

Záró akkordként azt gondolom, a motorozás mindenkié. Ez nem csupán egy közlekedési eszköz, hanem életérzés, amely szabadságot, kalandot és közösségi élményt nyújt. A női motorosok jelenléte gazdagítja ezt a világot, és hozzájárul a sokszínűséghez, amely minden közösség alapja.

A lényeg nem az, hogy ki ül a motoron, hanem hogy élvezze az utazást, és tisztelettel viseltessen az út és a közösség iránt.

Széles utat mindenkinek!

Vélemény, hozzászólás?