Ki hibázott ?

Ki hibázott? Kétségtelen, hogy a kerékpáros egyszer igen. De megkérdőjelezhető a rendőr is, hogy hogyan irányította a forgalmat….

Motorosr endőr vs kerékpáros baleset.

Azért ne felejtsük el, hogy a kerékpárosok nem vizsgáznak KRESZ-ből…. Még ha kéne is, legalább az alapvető ismeretekből. Igaz, remekül kitalálta a jogrendszer, hogy a szabályok, törvények nem ismerete, nem mentesít a büntetés alól. De be kell látnunk, hogy ami nap mint nap folyik az utakon, az kritikán aluli olykor.

Nem szeretném a kerékpárosokat leminősíteni, kicsit sem ez a célom, de a valóság az tükrözi, hogy már – már meglepődök, hogy ha egy kerékpáros használja a kicsi mancsait az irányjelzéshez…. Vagy említhetném azt is, hogy egyirányú utcában jönnek szemből (ott ahol ezt tábla nem engedélyezi). Járdáról eléd ugratnak, jobb kezes utcákban fogalmuk sincs, hogy melyik a jobb kezük… Hosszasan lehetne még sorolni, természetesen tisztelet a kivételnek.

De térjünk vissza az eredeti kérdéshez, hogy ki hibázott?

Ki hibázott? Kerékpáros és motoros rendőr baleset történt.

Egyrészt az már biztos, hogy a kerékpárosnak sokkal körültekintőbbnek kellett volna lennie. Arról nem is beszélve,hogy igazán gyanús lehetett volna neki, hogy egy rendőr motor keresztben áll előtte az úton.

A KRESZ világosan kimondja,hogy a forgalomirányításra milyen szabályok vonatkoznak. Ezeket egyaránt közlekedőknek és rendőröknek is be kell tartani.

A szabály eléggé egyértelmű:

Mikor egy kereszteződésben rendőr irányítja a forgalmat, mindenképpen az ő jelzéseit kell figyelni! Rendőri irányítás mellett sem a lámpa, sem a tábla jelzése nem érvényes.

Ha a rendőrt oldalról látod, az neked szabad utat jelent, mint a lámpa zöld jelzése. (Szabad az út, INDULJ VAGY HA ÉPPEN HALADSZ ÁTMEHETSZ!)

Amikor azt látod, hogy a rendőr felemeli az egyik kezét, az már olyan mint ha sárga, vagy piros-sárga jelzés lenne. Változni fog az áthaladás fel kell készülni, hogy ha eddig ,,szabad” jelzése volt a sávodnak meg kell állnotok, hogy ha eddig nem mehettetek, most a ti sávotok fog haladni.

Ha a rendőr vízszintesen nyújtott karral áll szemben vagy háttal neked, akkor ne haladj tovább, meg kell állnod.

Ha a rendőr ismét magasba emeli az egyik kezét az azt jelenti, hogy a forgalom iránya változni fog.

A fenti képen, és a videón is jól látható,hogy a biciklis oldalról láthatta a rendőrt, igaz a rendőrnél sem bot, sem egyéb felszerelés nem volt, ami q forgalomirányitó rendőrök kötelező felszerelése. Talán azért sem volt nála és rajta, mert épp nem forgalmat irányított, hanem korlátozott. Tulajdonképpen az lett volna a feladata, hogy a forgalmat megállitsa, ami talán sikerült is volna, hogy ha épp nem ringlispileset játszik, és forog mint egy körhinta. Mert ilyen esetekben, (mikor nagyobb sebességgel érkezik a keresztező forgalom, meg főleg) fontos, hogy a járművezetők egyértelmű jelzéseket és irányitásokat kapjanak, ne legyenek félre érthetőek.

Nem vagyok híve a ,, mi lett volna ha” mondatoknak, de szerintem több mint valószínű,hogy ha a rendőr a kerékpáros sávját figyeli, ha felemeli a kezét, vagy ne adj isten kiabál,hogy álj! Biztosra veszem, hogy a biciklis nem hajtott volna be a kereszteződésbe.

Hosszasan lehetne boncolgatni, hogy ki hibázott, de egy biztos, hogy a biciklisnek semmi keresnivalója nem volt a kereszteződésben, még ha az ott tartozkodó rendőr nem is rá figyelt nem úgy, mint a szemközti oldalon a másik motoros rendőr, aki az érkező forgalommal foglalkozott.

Továbbá az is megérne pár sort, hogy a keresztező irányból éekező motoros rendőr el tudta volna-e kerülni a balesetet, vagy sem? Szerintem elkerülhető lett volna.

Írd meg a saját cikked, storyd

Vélemény, hozzászólás?